ako správne formulovať ciele

DOSAHOVANIE CIEĽOV – ČASŤ 1/3: PREČO ÚSPECH ZAČÍNA STANOVENÍM CIEĽOV – VRÁTANE DVOCH TAJNÝCH TIPOV

mapa ako správne dosahovať a formulovať ciele

Chcete v roku 2023 odštartovať, stanovili ste si ciele, chcete začať okamžite a uviesť ich do praxe už dnes? Alebo máte sny, želania a vízie? A všetky tieto nápady vo vašej hlave by sa mali konečne stať skutočnosťou? Ak chcete, aby sa rok 2023 stal vaším rokom, ste v správnom čase na správnom mieste. Pretože pred vami je celý rok so všetkými jeho možnosťami. V tomto článku si povieme ako správne formulovať ciele.

Všetci to poznáme: na začiatku roka chceme vždy dosiahnuť ciele, ktoré sme si s nadšením stanovili. Akoby sme uviazli v časovej slučke, ktorá nás každý rok nanovo konfrontuje s našimi najväčšími túžbami. A každý rok sa nám to niekde na ceste nepodarí, takže nasledujúci rok začíname odznova. V tomto článku vám poskytnem nástroje a techniky, ktoré vám pomôžu dotiahnuť to do konca, dosiahnuť tentoraz svoje ciele a konečne naplniť svoj potenciál.

A práve tu by sme mali začať. Pretože na konci nášho trojdielneho seriálu „Dosahovanie cieľov“ sa s vami podelím o tri najdôležitejšie usmernenia, ktoré vám poskytnú potrebné nástroje na to, aby ste v budúcnosti prešli cieľovou čiarou ako víťaz a s hrdosťou oslavovali svoj úspech.

Prihláste sa na bezplatný odber pondelkových transformačných impulzov, ktoré vám každý pondelok pomôžu posunúť sa na vyšší level a tým aj dosahovať lahšie svoje ciele, sny a túžby.

10 PRAVIDIEL SPRÁVNEHO FORMULOVANIA CIEĽOV

Jasná a presná formulácia cieľov je nesmierne dôležitá, ale práve v tejto oblasti mnoho ľudí zlyháva. Aby ste v budúcnosti presne vedeli, ako formulovať ciele, dám vám v tomto článku špeciálne vodítko: 10 pravidiel formulovania cieľov.

1) FORMULUJTE SVOJE CIELE V PRVEJ OSOBE

Napríklad: Chcem…, budem…, dosiahnem…

2) FORMULUJTE SVOJ CIEĽ POZITÍVNE

Váš cieľ je niečo, na čom pracujete, nie niečo, od čoho sa chcete vzdialiť. Preto sa uistite, že hovoríte, čo chcete, a nie čo nechcete. A vyhýbajte sa slovám ako: nie, žiaden, menej… Chcete predsa dosiahnuť svoje ciele, nie sa im „vyhnúť“.

3) FORMULUJTE SVOJ CIEĽ KRÁTKO, STRUČNE A PRESNE

Áno, viem, niekedy je náročné vyjadriť sa k podstate niečoho dôležitého len niekoľkými slovami. Ale presne o to tu ide. Váš mozog nedokáže nič urobiť s neurčitými tvrdeniami. Buďte preto struční a presný, ako to len bude možné!

4) FORMULUJTE CIELE, KTORÉ CHCETE DOSIAHNUŤ V SÚČASNOSTI

Používajte slová ako napríklad: hneď, teraz, odteraz, …

5) VAŠE CIELE BY MALI BYŤ V SÚLADE

Predstavte si, že chcete tento rok schudnúť 30 kíl. Zároveň je vaším cieľom zjesť každý druhý deň obrovskú pizzu. To by mohla byť výzva, však? Uistite sa teda, že vaše ciele idú ruka v ruke alebo sa v ideálnom prípade dokonca navzájom podporujú.

6) VÁŠ CIEĽ BY MAL BYŤ PRE VÁS VÝZVOU

Uistite sa, že váš cieľ vo vás vyvoláva vzrušenie. Ak vám váš cieľ dáva pocit, že na jeho dosiahnutie môžete vynaložiť trochu úsilia, ale zároveň ste plní očakávania, cítite, že to dokážete, a už sa neviete dočkať, kedy svoj cieľ konečne dosiahnete, potom je to dokonalá výzva. A až potom viete, že to vo vašom živote prinesie veľké zmeny. Najväčšie zmeny sa dejú mimo vašej komfortnej zóny.

7) VÁŠ CIEĽ BY MAL BYŤ MERATEĽNÝ

Ak chcete správne osláviť úspechy, musíte vedieť určiť, kedy ste dosiahli svoj cieľ. Je to pravda alebo pravda? Z tohto dôvodu je dôležité, aby bol váš cieľ merateľný. Napríklad: „Chcem byť schopný behať 40 minút v kuse“.

8) STANOVTE SI KRÁTKODOBÉ A DLHODOBÉ CIELE

Často zabúdame, akú dôležitú úlohu zohrávajú krátkodobé ciele. Ale práve tieto malé ciele, ktoré vám pravidelne prinášajú malé pocity úspechu, vás motivujú k tomu, aby ste v nich pokračovali. A len ak v tom budete pokračovať, môžete nakoniec oslavovať svoj veľký úspech. Pretože veľké úspechy sú zvyčajne výsledkom mnohých malých krokov. Rozdeľte si teda svoje dlhodobé ciele (časový horizont približne 5 až 10 rokov) na množstvo malých čiastkových cieľov (časový horizont približne 1 až 12 mesiacov). Takto si udržíte sústredenie a nestratíte zo zreteľa svoj veľký cieľ. Veď Rím nebol postavený za deň. Napríklad: „Chcem byť schopný behať 40 minút v kuse, aby som mohol budúci rok zabehnúť maratón v Berne pod 4,5 hodiny.

9) STANOVTE SI ČAS, KEDY CHCETE DOSIAHNUŤ SVOJ CIEĽ

Položte si otázku: Dokedy chcem dosiahnuť svoj cieľ? Vďaka pevne stanovenému dátumu si vytvoríte rámec, ktorý vám v kritických chvíľach dodá energiu. Napríklad: „Do 11. februára. V roku 2023 chcem byť schopný behať 40 minút v kuse, aby som mohol v apríli 2023 zabehnúť maratón v Berne pod 4,5 hodiny.

10) VY SAMI MÁTE SILU DOSIAHNUŤ SVOJ CIEĽ

Ak si stanovíte cieľ: „Chcem, aby sa do mňa zamilovala susedka môjho najlepšieho priateľa,“ nie je to len vaše rozhodnutie. Je to pravda alebo pravda? Koniec koncov, aj táto susedka má vplyv na to, či sa zamiluje alebo nie. Takže na to nemáte vplyv. Môžete si však stanoviť cieľ, že sa do vás zamiluje žena, ktorá sa vám bude páčiť rovnako ako táto susedka. Potom môžete urobiť niečo pre to, aby ste túto ženu pritiahli do svojho života.

Prečítaj si môj cľánok tri kroky k zmene, ktorý ťa naučí chápať silu našej mysle, a ako vplývajú naše emócie na výsledky ktoré dosahujeme.

TAJNÝ TIP #1 CHCEŠ DOSIAHNUŤ SVOJ CIEĽ? ALE PREČO?

Nie nadarmo neustále zdôrazňujem, aké dôležité je „prečo“ za cieľom. Pretože tí, ktorí poznajú svoje „prečo“, majú neuveriteľnú vytrvalosť a pokračujú aj vtedy, keď sa veci stávajú nepríjemnými a motivácia klesá. Moje „prečo“ nesie všetky moje pády a nepríjemné okamihy, ten nepríjemný pocit stávať o 5:00 a pracovať na niekoho, túžba mať svoju rodinu a dcérku, ktorej budem môcť odovzdať svoje skúsenosti, a už niekoľkokrát som mohol pocítiť, akú neuveriteľne silnú silu vo mne dokáže vyvolať moje „prečo“. Ak nájdete aj vy svoje „prečo“ a budete si ho znova a znova uvedomovať, aj vy si na svojej ceste vytvoríte superschopnosti, ktoré vám umožnia vzlietnuť! A to je presne moje želanie!

prečo chceš dosiahnuť svoj cieľ

TAJNÝ TIP #2 NA DOSIAHNUTIE CIEĽA POTREBUJETE MAPU

Mapa správneho dosahovania cieľov

Posledný tip je veľmi zvláštny, pretože väčšina ľudí si ho neuvedomuje tak, ako vy, keď dočítate tento článok.

Predstavte si, že ste v rodnom meste a chcete ísť do Ikey, ktorá je vzdialená niekoľko kilometrov. Cestu nepoznáte, ale našťastie máte v aute navigáciu. Zapnete ju a odídete.

Základom pre navigáciu je váš cieľ. Stanovili ste si cieľ, ale cesty, ktoré musíte prejsť, sa vám odhaľujú len krok za krokom.

Čo vám tým chcem povedať? Je to jednoduché: nemusíte poznať celú trasu. Stačí, ak vidíte ďalší výjazd a viete, kam odbočiť. Majte sebadôveru a odvahu. Na dosiahnutie cieľa nemusíte vedieť „ako“, ale často stačí, ak sa na začiatku rozhodnete, že chcete dosiahnuť svoj cieľ bez toho, aby ste vopred vedeli „ako“. Môžete si byť istí, že svoj cieľ dosiahnete.

Rovnako je to aj vtedy, keď si stanovíte priebežné ciele. Vytvoríte si trasu do cieľa, aby ste aj počas hmlistých dní mohli pokračovať v ceste a nestratili stopu.

Takže GOGOGO a ÚTOK!

P.S. Čo ste sa z tohto článku naučili vy? Aké je vaše najväčšie poznanie? Napíšte mi do komentárov! Nesmierne ma zaujíma, čo si si z tohto článku zobral(a) pre seba!

Odovzdal som ti hodnotné informácie ? Koľko hviezdičiek by si mi  dal?

4.9/5 - (10 votes)

ZDIEĽAJ RAST, ZDIEĽAJ ŠŤASTIE! ????

POZNÁMKA: Ak chceš tento článok zdieľať so svojimi priateľmi, klikni na spodný panel na „Zdieľať na“.

Aj TY sa môžeš stať nositeľom šťastia v živote iných.

6 komentárov
 1. Alena
  Alena hovorí:

  Tvoj článok Janko, som si čítala cestou do prace o 6:00 rano v električke a tema vstavania rano o 5:00 (vstavan uz o 4:30) mi sadla ako Deckel na šerblík a to doslova. Kebyze nemam toto moje prečo, ktoré ma nakopava, neviem ako by to dopadlo, takze dakujem za trefne slova a tesim sa na pondelky…citim, ze to potrebujem ako soľ ☺️

  Odpovedať
  • Jan Salma
   Jan Salma hovorí:

   Alenka, presne ako píšeš. Každý máme veci, ktoré chcem a doslova musíme v živote zmeniť. Bohužial v skutku len veľmi málo ľudí nakoniec ide do akcie. Ja som si dal za úlohu ľudom dopomôcť k činom aby si šli za svojím snom, lebo to stojí zato. PS: Ďakujem za tvoj komentár😊

   Odpovedať
  • Jan Salma
   Jan Salma hovorí:

   Ja milujem motivovať a pomáhať druhým. Takáto spätná väzba ma vždy nakopne dávať ešte viacej hodnoty. V piatok uverejním druhý dieľ tejto trilógie zameraný na novoročné predsavzatia, a ako to robiť správne, aby to konsistentne fungovalo😊. Ďakujem za tvoj komentár a teším sa na tvoje budúce komentáre Alžbetka. Prajem ti krásny večer.

   Odpovedať

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *