vplyv strachu na naše životy

Ako strach ovplyvňuje naše životy ? – 7 druhov strachu

Strach je bežnou súčasťou našich životov. Každý z nás pozná strach každý z nás sa ho aj bojí, ale len máloktorý sa na strach pozerajú z hľadiska osobnostného rozvoja.

Čo je vlastne strach?

Strach zmrazuje doslova náš celý organizmus. Blokuje totálne komunikáciu všetkých našich buniek. Strach nás oslabuje.

Prežívanie strachu

Je to len pocit, emócia, ktorá u nás vo väčšine prípadov zablokuje a kladie nám odpor v dosahovaní našich cieľov. Najzaujímavejšie ale je, že strach nie je hmatateľný a ani nám reálne nemôže ublížiť. To znamená, že je relatívny.

Inštinkt

Samozrejme, že strach má aj svoje opodstatnenie, keď sa na to pozrieme z hľadiska osobnostného rozvoja, tak by sme ho mohli pomenovať ako inštinkt. Pud (inštinkt) nás chráni pred nejakým nebezpečenstvom a máme ho zapísaný v našom genetickom kóde. Napríklad, keď ideme cez cestu, tak inštinktívne zastaneme a pozrieme sa či náhodou nejde nejaké auto, lebo máme strach, žeby nás nejaké auto mohlo prejsť. Takýto druh strachu čiže inštinktu je velice potrebný pre naše životy a je pozitívnou súčasťou našich životov.

Ako vzniká strach?

Častokrát nemá strach ani len opodstatnenie a veľakrát sa jedná o pravdy, ktoré nepatria nám, ale boli nám doslova nútené naším okolím, našou rodinou, rodičmi, médiami a podobne.

Pár príkladov:

  1. Predstavte si, že ste boli vychovávaní v zmysle, že sú peniaze zlé, že peniaze ničia ľudský charakter. Čo myslíte, keď budete väčší a budete mať možnosť zarábať peniaze, pôjde vám to s ľahkosťou alebo budete mať strach zarábať tieto peniaze?  Veď predsa máte v sebe založenú pravdu, že peniaze sú zlé, peniaze ničia charakter a vy nechcete mať zlý charakter. Čiže sa vám vytvorí strach z toho, že by ste si mohli pokaziť charakter tým, že budete mať viac peňazí.
  2. Povedzme, že vy alebo vaši blízki ste zažili zlú skúsenosť vo vzťahu. Utvrdili ste sa v tom, že vzťahy sú zlé, že nikomu sa nedá ani len veriť, že láska neexistuje a tak ďalej. Čo myslíte takáto osoba, keď bude mať možnosť skutočne spoznať perfektného partnera a vybudovať si možnosť mať vysnívaný vzťah, pôjde do to s ľahkosťou alebo sa bude báť? Pravdaže bude sa báť.

Tieto dva príklady som uviedol, len ako ukážku, že ako sa pravdy, ktoré v sebe máme podieľajú na tvorení našich strachov.  Z vlastnej skúsenosti viem, že je oveľa lepšie a rozumnejšie ísť proti strachu a tu skúsenosť zažiť, lebo niečo úplne horšie, ako strach je nevedomosť a výčitky.

Strach – ničiteľ snov

Keď skutočne dáme priestor strachu a to nevyskúšame, tak po čase môžeme mať výčitky z toho, že sme to nespravili, nevedomosť toho či by sa nám to podarilo alebo nie, má oveľa väčší a silnejší negatívny vplyv na našu psychiku, ako ten moment k prekonaniu toho strachu. A koniec koncov skutočne môžem povedať sám za seba že, 90 % prípadov som bol nakoniec rád, že som proti tomu strachu išiel, lebo všetko dopadlo úplne inak, ako som si to vtedy ja v tej špirále strachu plnej informácií z nevedomého okolia neveriacich ľudí myslel. Preto ja vnímam strach, ako najväčší nepriateľ a ničiteľ ľudských snov.

Mohlo by ťa zaujímať

Prečítaj si článok ako privolať pozitívne zmeny do života a vybudovať kvalitný biznis.

Sedem druhov strachu

Prečo sú niektorí úspešnejší ako iní?

Každý človek má schopnosť zistiť, čo ho v situáciách riadi. Každý človek môže zistiť, čo za dôvod to je, že ako sa práve cíti, prečo robí to čo robí a načo myslí. Výzva spočíva v tom, že sme prišli na svet s najlepším riadiacim systémom na svete (mozog), ale nikto nám k nemu nedal návod na použitie. Takže my potrebujeme návod nato, ako naše túžené zmeny dokážeme do nášho života dostať, aby sme dosiahli výsledky po akých túžime. Aby sme chápali, prečo sa správame tak, ako sa správame a robíme to čo robíme, by sme sa mohli opýtať v dvoch jednoduchých otázkach.

  • Čo nám bráni v tom, byť aktívnymi, podávať najlepšie výkony, aby sme mohli žiť ten život, po ktorom túžime?
  • Čo riadi každý MOMENT nášho života?

Druhy strachov

  1. Strach z chudoby – strach robiť chyby
  2. Strach byť úspešným – zvládnutie tlaku z vonku
  3. Strach z kritiky – nebyť dosť dobrý
  4. Strach z chorôb
  5. Strach nebiť milovaný – odmietnutie
  6. Strach zo starnutia
  7. Strach zo smrti

Uvedené strachy zažívame v priebehu našich životov v rôznej intenzite a kombinácii. Zo všetkých možných kombinácií existujú dva najvyššie strachy, ktoré najviac ovplyvňujú náš život.

  1. Strach nebiť dosť dobrý
  2. Strach nebiť milovaným

Tieto strachy sú vo všetkých z nás doslova ukotvené. Či sú to bohatý, úspešný alebo chudobný ľudia.

Ako ísť proti strachu?

Prvý krok spočíva v tom, pochopiť a akceptovať, že strach existuje. Žiadna kniha, tréning alebo seminár nedokáže rozpustiť strach. Pokiaľ nás doteraz strach doslova držal v klietke, je riešenie v tom, využiť strach, ako pohonnú hmotu na dosahovanie cieľov. Kto sa naučí využívať strach, ako svojho kamaráta, doslova exploduje v napredovaní. Strach je pocitový stav, duševný stav a ako vieme, môžeme naše pocity ovplyvniť tým na čo myslíme. Hocikedy sme schopný ovplyvňovať spôsob nášho myslenia.

KLAĎME SI SPRÁVNE OTÁZKY

Otázky sú riešenia. Náš dokonalý mozog automaticky hľadá riešenia na každú otázku. Dokáže rýchlejšie produkovať odpovede, ako najrýchlejší počítač na svete. A tieto odpovede sú nám buď nápomocné alebo nám bránia. Pokiaľ si kladieme otázky:

  • „Prečo sa mi nikdy nič nedarí?
  • „Prečo som tak zničený?
  • „Prečo ma nemá nikto rád?
  • „Čo to má všetko vlastne znamenať?

Budú moje odpovede potvrdením môjho stavu.

Energia nasleduje fókus

Energia nasleduje náš fókus. Pokiaľ náš fókus bude zameraný na podobné otázky, aké sme uviedli vyššie, budeme v slabom a energeticky klesajúcom stave. Je to negatívna PASCA!

Všetci komunikujeme dvoma spôsobmi, vo vnútri a vonku. K vnútorne komunikácii patria naše pocity, predstavy a myšlienky. K vonkajšej patrí mimika, rýchlosť reči, hlasitosť, pohyby, slová a fyzická aktivita. To znamená, že my vlastne neustále komunikujeme, vedome, ako aj podvedome.

V každom momente vytvárame príčiny, ktoré vedú k výsledkom. Každá komunikácia je tým pádom čin, ktorý rozhoduje o budúcom výsledku.

KOMUNIKÁCIA = MOC

Neustále sa nachádzame v dialógu otázok a odpovedí. Čiže pokiaľ chceme zmeniť svoj stav, potrebujeme konštruktívne otázky, aby sme dostali automaticky konštruktívne odpovede!

„KTO SI KĽADIE OTÁZKY, ODPOVEĎ HO NEMINIE“

POREKADLO Z KAMERÚNU

Naše otázky priamo ovplyvňujú naše myšlienky a tým aj naše pocity, činy a výsledky v našom živote.

Na nasmerovanie myslenia a konania na správny smer, aby sme zastavili náš potenciálny starý zvyk a strach si potrebujeme klásť tieto dve jednoduché otázky.

  1. Čo nám bráni, v XY aby sme to dokázali? Čo my bráni XY spraviť a dokázať?
  2. Čo môžem urobiť aby som to prekonal?

Záznam nášho tímového školenia na 7 druhov strachu

Pokiaľ sa zaujímaš o osobnostný rozvoj a hľadáš nejakú možnosť, ako skĺbiť biznis a osobnostný rozvoj dokopy, odporúčame ti si prečítať tento príbeh.

Stiahni si pdf prezentáciu 7 druhov strachu

Celú prezentáciu 7 druhov strachu si môžete stiahnuť ako pdf.

Odovzdal som ti hodnotné informácie ? Koľko hviezdičiek by si mi  dal?

4.3/5 - (9 votes)

ZDIEĽAJ RAST, ZDIEĽAJ ŠŤASTIE! ????

POZNÁMKA: Ak chceš tento článok zdieľať so svojimi priateľmi, klikni na spodný panel na „Zdieľať na“.

Aj TY sa môžeš stať nositeľom šťastia v živote iných.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *